تهران مشاوره تخصصی ترین مرکز مشاوره تحصیلی کشور که خدمات مشاوره ای کنکور، کارشناسی ارشد، دکتری، نظام وظیفه و مدارس ارائه می نماید.
تماس با تخصصی ترین مشاوران کشور
تمام روز های هفته از 8 صبح تا 12 شب
از طریق تلفن های ثابت 70702029-021

بازار کار رشته حسابداری

بازار کار رشته حسابداری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد بازار کار رشته حسابداری با مشاوران مرکز تهران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن های ثابت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

29 20 70 70 – 021

رشته حسابداری جزو رشته های پرطرفدار دانشگاهی است که داوطلبان تمامی گروه های آزمایشی ریاضی، انسانی و تجربی می توانند این رشته را به عنوان رشته دانشگاهی خود برگزینند. از آن جا که فارغ التحصیلان برخی از رشته های دانشگاهی از نبود شغل در رشته خود و به تبع آن از تعداد زیاد بیکاران رشته خود گلایه مند هستند، داوطلبان بسیاری که در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد جهت مشاوره انتخاب رشته کنکور با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی کنکور تهران مشاوره تماس می گیرند، با نگرانی سوالاتی را در رابطه با بازار کار و آینده شغلی رشته حسابداری در ایران مطرح می نمایند. به همین دلیل تیم تحریریه تهران مشاوره بر آن شد تا با نگارش مطلبی در رابطه با رشته حسابداری، پاسخگوی سوالات و ابهامات داوطلبان علاقمند به رشته حسابداری درباره آینده شغلی این رشته پرطرفدار باشد. بنابراین مطالعه این مطلب به تمامی داوطلبان کنکور سراسری پیشنهاد می گردد.

رشته حسابداری در برخی دانشگاه ها به صورت با آزمون و در برخی دیگر به صورت بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی ارائه می شود.

معرفی رشته حسابداری

چنانچه بخواهیم در یک جمله کوتاه به معرفی رشته حسابداری بپردازیم، بایستی بگوییم که حسابداری یک کار خدماتی محسوب می شود و حسابدار به جمع آوری، طبقه بندی، ثبت، خلاضه کردن اطلاعات و تهیه گزارش ها و صورت های حسابداری در شکل ها و مدل های خاص می پردازد تا اشخاص ذی نفع درون و یا برون سازمانی از این اطلاعات استفاده نمایند. بنابراین کار یک حسابدار، مبنای تصمیمات اقتصادی افراد ذی نفع همچون مدیران، سهامداران و … خواهد بود. این جمله حاکی از اهمیت و حساسیت این حرفه می باشد.


بازار کار و آینده شغلی رشته حسابداری

این رشته در ابتدا نخستین بار در دهه 30 با تاسیس اولین آموزشگاه های عالی و دانشکده های خصوصی از جمله آموزشگاه عالی حسابداری شرکت ملی نفت ایران، دانشکده علوم اداری و موسسه عالی حسابداری مطرح شد. در گذشته بیشتر حسابداران به صورت تجربی و بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی مشغول به کار می شدند ولی طی سال های اخیر بازار کاری برای این افراد وجود ندارد ولی حسابدارانی که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، می توانند در کلیه موسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار در شاخه های حسابداری مالی، حسابداری صنعتی، حسابداری دولتی، حسابداری مالیاتی، حسابداری بانک ها، حسابداری بیمه ها و … مشغول به کار شوند. این رشته نسبت به سایر رشته های پرطرفدار کمترین بیکاران را دارد چرا که امروزه در تمامی مشاغل از یک فروشگاه و تولیدی کوچک تا یک کارخانه و یا سازمان ها به یک یا چنذین حسابدار نیاز دارند. ضمنا یک حسابدار پس از مدتی کار به عنوان حسابدار، می تواند به سمت مدیر مالی مجموعه ای که در آن مشغول به کار است نایل آید.


ضرایب دروس دبیرستان مربوط به رشته حسابداری

داوطلبانی که قصد دارند در یک دانشگاه دولتی با کیفیت تحصیل نمایند، می بایست در کنکور سراسری شرکت نمایند. در ادامه ضرایب دروس دبیرستان مربوط به رشته حسابداری برای داوطلبان کنکئر انسانی ذکر گردیده است:

 1. ضریب ۲ برای ادبیات فارسی
 2. ضریب ۱ برای درس زبان عربی
 3. ضریب ۱ برای درس روانشناسی
 4. ضریب ۲ برای درس اقتصاد
 5. ضریب ۱ برای تاریخ و جغرافیا
 6. ضریب ۱ برای درس علوم اجتماعی
 7. ضریب ۴ برای درس ریاضی
 8. ضریب ۱ برای درس فلسفه و منطق

دروس رشته حسابداری در مقطع کارشناسی

 • دروس عمومی

آشنایی با منابع اسلامی، مبانی نظری اسلام، اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی، تاریخ وتمدن اسلامی، ادبیات فارسی، زبان عمومی، تربیت بدنی 1 و 2

 • دروس پایه

مبانی سازمان و مدیریت، ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت 1 و 2، پژوهش عملیاتی،  پول و ارز و بانک داری، مبانی و کاربرد کامپیوتر در مدیریت، حقوق و مقررات مدنی، روش های تحقیق و مأخذ شناسی، اصول علم اقتصاد 1 و 2، آمار و کاربرد آن در مدیریت، مالیه عمومی و خط مشی مالی دولت ها، حقوق تجارت، مبانی رفتار سازمانی، مدیریت تولید و عملیات

 • دروس اختصاصی

اصول حسابداری 1 و 2 و 3، حسابداری پیشرفته 1و 2، حسابرسی 1و2، حسابداری دولتی 1 و 2، حسابرسی دولتی، حسابداری میانه 1 و 2، حسابداری صنعتی 1و 2 و 3، اصول و مبانی تنظیم بودجه دولتی، زیان تخصصی حسابداری 1و 2، مدیریت مالی 1


جهت اطلاع از بازار کار رشته های مختلف مطالعه مقالات زیر پیشنهاد می گردد:

» بازار کار رشته مامایی
» بازار کار رشته میکروبیولوژی
» بازار کار رشته بهداشت عمومی
» بازار کار رشته مهندسی شیمی
» بازار کار رشته اقتصاد

جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد بازار کار رشته حسابداری با مشاوران مرکز تهران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن های ثابت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل

29 20 70 70 – 021

سوالات خود را در قسمت دیدگاه، با مشاوران ما در میان بگذارید…