تهران مشاوره تخصصی ترین مرکز مشاوره تحصیلی کشور که خدمات مشاوره ای کنکور، کارشناسی ارشد، دکتری، نظام وظیفه و مدارس ارائه می نماید.
تماس با تخصصی ترین مشاوران کشور
تمام روز های هفته از 8 صبح تا 12 شب
از طریق تلفن های ثابت 70702029-021

انتخاب رشته کنکور سراسری 99

انتخاب رشته کنکور سراسری 99

جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد انتخاب رشته کنکور سراسری 99 با مشاوران مرکز تهران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن های ثابت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل
29 20 70 70 – 021

مهمترین، حساس ترین و هیجان انگیزترین مرحله کنکور سراسری، مرحله انتخاب رشته است. پس از برگزاری کنکور سراسری داوطلبان بی صبرانه منتظر انتشار کارنامه کنکور سراسری هستند تا با توجه به نتایج کنکور و رتبه اکتسابی خود، اقدام به انتخاب رشته نمایند ولی متاسفانه هر ساله تعداد کثیری از داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کنکور سراسری بدون اطلاع از نحوه صحیح انتخاب رشته، اقدام به انتخاب رشته کرده و در نهایت با وجود کسب رتبه ایده آل به دلیل اشتباه در انتخاب رشته از راه یابی به دانشگاه و رشته مورد علاقه خود باز می مانند. به همین دلیل بر آن شدیم تا در این مطلب با کمک مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی کنکور تهران مشاوره به طور اختصاصی موضوع انتخاب رشته کنکور سراسری 99 بپردازیم تا به این ترتیب داوطلبان کنکور تجربی، ریاضی،انسانی، هنر و زبان های خارجی با مطالعه این مطلب اطلاعات لازم را در رابطه با انتخاب رشته کنکور تجربی، انتخاب رشته کنکور ریاضی، انتخاب رشته کنکور انسانی و … کسب نمایند. بنابراین مطالعه این مطلب به تمامی داوطلبان کنکور 99 پیشنهاد می گردد. 

انتخاب رشته کنکور سراسری و دانشگاه آزاد به صورت مجزا و در دو بازه زمانی مختلف انجام خواهد شد.

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 99

طی سال های اخیر، گروه آزمایشی علوم تجربی بیشترین تعداد داوطلبان کنکور سراسری را به خود اختصاص داده است و به جرات می توان گفت که بیش از 60 درصد داوطلبان شرکت کننده در کنکور تجربی علاقمند به ادامه تحصیل در چند رشته پرطرفدار پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی هستند، ولی نکته قابل تامل این است که آیا دانشگاه های کشور ظرفیت پذیرش این تعداد داوطلب رشته های گروه پزشکی را دارد؟ بنابراین تعداد کثیری از داوطلبان متقاضی رشته های پرطرفدار در هر یک از گروه های آزمایشی، ریاضی، انسانی و تجربی موفق به کسب رتبه و تراز لازم جهت پذیرش در رشته های پرطرفدار گروه آزمایشی خود نخواهند شد. حال تکلیف چیست؟

فارغ از گنجایش و امکانات دانشگاه ها جهت پذیرش داوطلبان رشته های پرطرفدار، هر کشوری برای پیشرفت نیاز به متخصصان رشته های مختلف دارد و ضمنا در صورت تکمیل ظرفیت بازار کار در یک رشته خاص، مابقی فارغ التحصیلان به ناچار بیکار خواهند ماند. بنابراین بهتر است پس از اعلام نتایج کنکور سراسری 99 کاملا منطقی به استعداد، علاقه، بازار کار و رتبه اکتسابی خود فکر کنید. سپس از آن جا که هر داوطلب برای انتخاب رشته دانشگاه های سراسری 150 انتخاب دارد، دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 99 را دانلود و با توجه به رشته محل های موجود در دفترچه حدودا یک سوم انتخاب های خود را به رشته و دانشگاه هایی اختصاص دهید که علاقه بسیاری جهت تحصیل در آن رشته محل ها دارید ولی با توجه به رتبه ای که کسب کرده اید، شانس اندکی جهت قبولی در آن رشته محل ها دارید. یک سوم بعدی را به رشته محل هایی اختصاص دهید که با توجه به رتبه ای که کسب کرده اید، شانس متوسطی برای پذیرش در آن رشته محل ها دارید و یک سوم انتخاب های خود را به رشته محل هایی اختصاص دهید که با توجه به رتبه ای کسب کرده اید، شانس پذیرش شما در آن رشته محل ها بسیار زیاد است ولی علاقه زیادی به ادامه تحصیل در آن رشته محل ها ندارید و  فقط چنانچه در انتخاب های قبلی پذیرفته نشوید، حاضر به ادامه تحصیل در این رشته ها محل ها هستید. 

در واقع ترتیب انتخاب 150 کد رشته محل شما بایستی به ترتیب علاقه شما باشد. یعنی علاقه شما به کد رشته محل انتخابی شماره 1 بیشتر از انتخاب شماره 2 و علاقه شما به کد رشته محل انتخابی شماره 100 بیشتر از انتخاب شماره 101 باشد. 

تذکر : توصیه می کنیم، چنانچه تمایل زیادی به رشته یا دانشگاه خاصی ندارید، از انتخاب آن رشته محل ها بپرهیزید، چرا که در صورت قبولی در آن رشته محل، موظف به ادامه تحصیل در آن رشته می باشید و در غیر این صورت یک سال دچار محرومیت از انتخاب رشته های دوره روزانه خواهید شد.

جهت مشاوره انتخاب رشته، اطلاع از آخرین رتبه قبولی رشته های مختلف در کنکور سال های گذشته، اطلاع از بازار کار رشته های مختلف و … از طریق تلفن ثابت با مشاوران بخش مشاوره تحصیلی تلفنی مرکز تهران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

کانال کنکور سراسری


تحلیل کارنامه کنکور تجربی 99

اولین و یکی از مهم ترین گام های انتخاب رشته صحیح، آشنایی با معنا و مفهوم اطلاعات مندرج در کارنامه کنکور است. کارنامه کنکور از دو بخش تشکیل شده است. قسمت اول اطلاعات شخصی و تحصیلی شما همچون نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، گروه آزمایشی و … را نشان می دهد. قسمت دوم که نقشی بسیار مهم در انتخاب رشته کنکور سراسری دارد، بیانگر اطلاعات آزمونی شما است. در ادامه به توضیح اطلاعات مندرج در این بخش خواهیم پرداخت.

رتبه کشوری : رتبه کشوری بیانگر رتبه و ضعیت شما در بین تمامی داوطلبان کنکور تجربی 99 می باشد. این رتبه در انتخاب رشته کنکور سراسری مهم نیست چرا که رتبه بدون اعمال سهمیه را نشان می دهد ولی ملاک انتخاب رشته دانشگاه آزاد، رتبه کشوری و تراز شما است.

ماکزیمم نمره کل زیر گروه ها : ماکزیمم نمره کل زیر گروه ها اصطلاحا تراز نامیده می شود. تراز نشان دهنده حد نصاب کسب شما شما است و تراز نهایی با توجه به تعداد داوطلبان شرکت کننده در کنکور 99 و میزان سختی سوالات آزمون محاسبه می شود و نشان دهنده شانس قبولی شما است.

رتبه کل در سهمیه نهایی : در این قسمت رتبه شما به تفکیک زیرگروه های چهار گانه رشته تجربی و با اعمال سهمیه درج شده است. در انتخاب رشته کنکور سراسری رتبه کل در سهمیه نهایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این رتبه نشان می دهد که رتبه شما در زیر گروه 1 که رشته پزشکی در این زیرگروه قرار دارد و یا رتبه شما در زیر گروه 2 که رشته داروسازی در این زیرگروه قرار دارد، چند است.

وضعیت مجاز به انتخاب رشته در دوره های مختلف : این بند از کارنامه نشان دهنده آن است که شما مجاز به انتخاب رشته کدام یک از دوره ها و دانشگاه ها شده اید. در ادامه به توضیح دوره ها و دانشگاه های مندرج در این بند کارنامه خواهیم پرداخت.*

* دوره روزانه / نوبت دوم : چنانچه در این قسمت عبارت “مجاز” ذکر شده باشد، یعنی شما می توانید کد رشته محل های دوره های روزانه (دانشگاه های دولتی و رایگان) و دوره نوبت دوم یا همان شبانه (دانشگاه های دولتی و شهریه پرداز) را انتخاب نمایید. در غیر این صورت حق انتخاب کد رشته محل های دوره های روزانه و شبانه را ندارید.

*مجازی، پردیس خودگردان و مازاد : برخی دانشگاه ها علاوه بر کلاس های حضوری اقدام به برگزاری کلاس های مجازی نیز می نمایند. پردیس خودگردان نیز شعبه هایی از دانشگاه های دولتی هستند که با شهریه هایی بیشتر از سایر دوره ها و دانشگاه ها اقدام به جذب دانشجو می نمایند. تحصیل در دوره های مازاد ظرفیت نیز مشمول پرداخت شهریه می باشد. بنابراین چنانچه در این قسمت عبارت “مجاز” درج شده باشد، می توانید کد رشته های مربوط به این دوره ها را نیز انتخاب نمایید.

*دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی : چنانچه هنگام ثبت نام کنکور سراسری 99 علاقمندی خود را نسبت به انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی اعلام کرده اید و حداقل تراز لازم (6500) را کسب کرده باشید، مجاز به انتخاب رشته شناخته می شوید. ضمنا چنانچه زمان ثبت نام کنکور سراسری 99 علاقمندی خود را برای تحصیل در این دانشگاه ها اعلام نکرده اید، چنانچه تراز لازم را کسب و مجاز به انتخاب رشته شناخته شوید، در صورت تمایل در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99 می توانید علاقمندی خود را اعلام و اقدام به انتخاب رشته نمایید.

*رشته های پیام نور و غیرانتفاعی : انتخاب رشته دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی نیز مستلزم اعلام علاقمندی هنگام ثبت نام کنکور سراسری می باشد. با این حال اگر در این قسمت مجاز به انتخاب رشته شناخته شده اید ولی اعلام علاقمندی نکرده اید، می توانید زمان انتخاب رشته علاقمندی خود را اعلام نمایید.

*دانشگاه آزاد اسلامی : چنانچه در این قسمت عبارت “مجاز” درج شده باشد، شما مجاز به شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد شده اید. در غیر این صورت مجاز به انتخاب رشته های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی نخواهید بود. در صورت مجاز شدن، در انتهای کارنامه یک کد به عنوان شناسه انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای شما درج خواهد شد. با استفاده از این کد می توانید به سایت دانشگاه آزاد مراجعه و اقدام به انتخاب رشته نمایید.


زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99

در رابطه با زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99 لازم به ذکر است که طبق روال سال های گذشته، انتخاب رشته پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری یعنی اواسط مرداد ماه انجام خواهد شد. البته در حال حاضر بازه زمانی انتخاب رشته به طور دقیق مشخص نشده است. به محض مشخص شدن این مطلب بروزرسانی خواهد شد. ضمنا علاوه بر سایت تهران مشاوره با عضویت در کانال تلگرام کنکور نیز می توانید پیگیر آخرین اخبار مربوطه باشید.


آخرین رتبه قبولی رشته ها در کنکور سال های گذشته

جهت اطلاع از رتبه قبولی رشته های مختلف بر روی لینک های موجود در جدول زیر کلیک نمایید.

آخرین رتبه قبولی دندانپزشکیآخرین رتبه قبولی اقتصادآخرین رتبه قبولی مهندسی نفت
آخرین رتبه قبولی هوشبریآخرین رتبه قبولی گفتار درمانیآخرین رتبه قبولی علوم آزمایشگاهی
آخرین رتبه قبولی مهندسی عمرانآخرین رتبه قبولی داروسازیآخرین رتبه قبولی مشاوره
آخرین رتبه قبولی مهندسی مکانیکآخرین رتبه قبولی اتاق عملآخرین رتبه قبولی علوم تغذیه
آخرین رتبه قبولی ماماییآخرین رتبه قبولی حقوقآخرین رتبه قبولی دامپزشکی

کانال کنکور سراسری


مطالب مفید پیشنهادی جهت مطالعه داوطلبان کنکور 99 : 

» دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی 99
» تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز
» زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 99
» علام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری 
» کارنامه سبز کنکور سراسری
جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد انتخاب رشته کنکور سراسری 99 با مشاوران مرکز تهران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن های ثابت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل
29 20 70 70 – 021

سوالات خود را در قسمت دیدگاه، با مشاوران ما در میان بگذارید…