تهران مشاوره تخصصی ترین مرکز مشاوره تحصیلی کشور که خدمات مشاوره ای کنکور، کارشناسی ارشد، دکتری، نظام وظیفه و مدارس ارائه می نماید.
تماس با تخصصی ترین مشاوران کشور
تمام روز های هفته از 8 صبح تا 12 شب
از طریق تلفن های ثابت 70702029-021

انتخاب رشته کنکور تجربی 99

انتخاب رشته کنکور تجربی 99

جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد انتخاب رشته کنکور تجربی 99 با مشاوران مرکز تهران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن های ثابت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل
29 20 70 70 – 021

پس از برگزاری کنکور سراسری داوطلبان بی صبرانه منتظر اعلام نتایج کنکور سراسری هستند. چرا که پس از مشخص شدن نتایج کنکور سراسری نوبت به حساس ترین و سرنوشت سازترین مرحله کنکور یعنی انتخاب رشته می رسد. از آن جا که طی سال های اخیر تعداد داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی بیش از سایر گروه های آزمایشی بوده است و از طرفی بیش از نیمی از داوطلبان کنکور تجربی با امید پذیرش در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی شرکت کرده اند، حساسیت انتخاب رشته کنکور تجربی و همچنین استرس داوطلبان این گروه آزمایشی بیش از داوطلبان سایر گروه های آزمایشی است. داوطلبان کنکور سراسری 99 قبل از اقدام به انتخاب رشته کنکور می بایست اطلاعاتی را در رابطه با بازار کار رشته های دانشگاهی، آخرین رتبه قبولی رشته های مختلف در کنکور سال های گذشته، زیرگروه های مختلف گروه آزمایشی علوم تجربی، نحوه صحیح انتخاب رشته کنکور، شرایط دوره ها و دانشگاه های مختلف، میزان شهریه دانشگاه های شهریه پرداز، معنای هر یک از اطلاعات مندرج در کارنامه کنکور سراسری به دست آوردند.

انتخاب رشته کنکور سراسری و دانشگاه آزاد به صورت مجزا و در دو بازه زمانی مختلف انجام خواهد شد.

انتخاب رشته دانشگاه های سراسری

دانشگاه های سراسری عبارتنداز دانشگاه های دولتی (دوره روزانه و شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس های خودگردان.

نکته بسیار مهم در رابطه با دانشگاه های سراسری، موضوع شهریه می باشد. در این رابطه لازم به ذکر است که دوره های روزانه دانشگاه های دولتی کاملا رایگان است ولی سایر دوره ها و دانشگاه ها مثل دوره شبانه، دانشگاه پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس های خودگردان شهریه پرداز می باشند. داوطلبانی که مجاز به انتخاب هر یک از دوره ها و دانشگاه های مذکور شده اند، جهت انتخاب رشته می بایست در بازه زمانی مقرر که متعاقبا اعلام خواهد شد، به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایند. ضمنا لازم به ذکر است که انتخاب رشته دانشگاه های سراسری همزمان با هم و از طریق سایت مذکور خواهد بود و کد رشته های آن در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی 99 درج می گردد.


انتخاب رشته دانشگاه آزاد

داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته های با آزمون دانشگاه آزاد شده اند، می بایست در بازه زمانی مقرر که متعاقبا اعلام خواهد شد و معمولا پس از اتمام زمان انتخاب رشته کنکور سراسری است، به سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی azmoon.org مراجعه و اقدام به انتخاب رشته نمایند. نکات لازم جهت انتخاب رشته دانشگاه آزاد و همچنین کد رشته محل های دانشگاه آزاد در دفترچه ای تحت عنوان دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد در اختیار داوطلبان قرار داده می شود.


تحلیل کارنامه کنکور تجربی 99

اولین و یکی از مهم ترین گام های انتخاب رشته صحیح، آشنایی با معنا و مفهوم اطلاعات مندرج در کارنامه کنکور است. اگر به کارنامه خود نگاه کنید، متوجه می شوید که کارنامه کنکور از دو بخش تشکیل شده است. قسمت اول اطلاعات شخصی و تحصیلی شما همچون نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، گروه آزمایشی و … را نشان می دهد. قسمت دوم که نقشی بسیار مهم در انتخاب رشته کنکور تجربی دارد، بیانگر اطلاعات آزمونی شما است. در ادامه به توضیح اطلاعات مندرج در این بخش خواهیم پرداخت.

رتبه کشوریرتبه کشوری بیانگر رتبه و ضعیت شما در بین تمامی داوطلبان کنکور تجربی 99 می باشد. این رتبه در انتخاب رشته کنکور سراسری مهم نیست چرا که رتبه بدون اعمال سهمیه را نشان می دهد ولی ملاک انتخاب رشته دانشگاه آزاد، رتبه کشوری و تراز شما است.
ماکزیمم نمره کل زیر گروه هاماکزیمم نمره کل زیر گروه ها اصطلاحا تراز نامیده می شود. تراز نشان دهنده حد نصاب کسب شما شما است و تراز نهایی با توجه به تعداد داوطلبان شرکت کننده در کنکور 99 و میزان سختی سوالات آزمون محاسبه می شود و نشان دهنده شانس قبولی شما است.
رتبه کل در سهمیه نهایی در این قسمت رتبه شما به تفکیک زیرگروه های چهار گانه رشته تجربی و با اعمال سهمیه درج شده است. در انتخاب رشته کنکور سراسری رتبه کل در سهمیه نهایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این رتبه نشان می دهد که رتبه شما در زیر گروه 1 که رشته پزشکی در این زیرگروه قرار دارد و یا رتبه شما در زیر گروه 2 که رشته داروسازی در این زیرگروه قرار دارد، چند است.
وضعیت مجاز به انتخاب رشته در دوره های مختلفاین بند از کارنامه نشان دهنده آن است که شما مجاز به انتخاب رشته کدام یک از دوره ها و دانشگاه ها شده اید. در ادامه به توضیح دوره ها و دانشگاه های مندرج در این بند کارنامه خواهیم پرداخت.*

* دوره روزانه / نوبت دوم : چنانچه در این قسمت عبارت “مجاز” ذکر شده باشد، یعنی شما می توانید کد رشته محل های دوره های روزانه (دانشگاه های دولتی و رایگان) و دوره نوبت دوم یا همان شبانه (دانشگاه های دولتی و شهریه پرداز) را انتخاب نمایید. در غیر این صورت حق انتخاب کد رشته محل های دوره های روزانه و شبانه را ندارید.

*مجازی، پردیس خودگردان و مازاد : برخی دانشگاه ها علاوه بر کلاس های حضوری اقدام به برگزاری کلاس های مجازی نیز می نمایند. پردیس خودگردان نیز شعبه هایی از دانشگاه های دولتی هستند که با شهریه هایی بیشتر از سایر دوره ها و دانشگاه ها اقدام به جذب دانشجو می نمایند. تحصیل در دوره های مازاد ظرفیت نیز مشمول پرداخت شهریه می باشد. بنابراین چنانچه در این قسمت عبارت “مجاز” درج شده باشد، می توانید کد رشته های مربوط به این دوره ها را نیز انتخاب نمایید.

*دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی : چنانچه هنگام ثبت نام کنکور سراسری 99 علاقمندی خود را نسبت به انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی اعلام کرده اید و حداقل تراز لازم (6500) را کسب کرده باشید، مجاز به انتخاب رشته شناخته می شوید. ضمنا چنانچه زمان ثبت نام کنکور سراسری 99 علاقمندی خود را برای تحصیل در این دانشگاه ها اعلام نکرده اید، چنانچه تراز لازم را کسب و مجاز به انتخاب رشته شناخته شوید، در صورت تمایل در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99 می توانید علاقمندی خود را اعلام و اقدام به انتخاب رشته نمایید.

*رشته های پیام نور و غیرانتفاعی : انتخاب رشته دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی نیز مستلزم اعلام علاقمندی هنگام ثبت نام کنکور سراسری می باشد. با این حال اگر در این قسمت مجاز به انتخاب رشته شناخته شده اید ولی اعلام علاقمندی نکرده اید، می توانید زمان انتخاب رشته علاقمندی خود را اعلام نمایید.

*دانشگاه آزاد اسلامی : چنانچه در این قسمت عبارت “مجاز” درج شده باشد، شما مجاز به شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد شده اید. در غیر این صورت مجاز به انتخاب رشته های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی نخواهید بود. در صورت مجاز شدن، در انتهای کارنامه یک کد به عنوان شناسه انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای شما درج خواهد شد. با استفاده از این کد می توانید به سایت دانشگاه آزاد مراجعه و اقدام به انتخاب رشته نمایید.

کانال کنکور سراسری


نحوه انتخاب رشته کنکور تجربی 99

انتخاب رشته کنکور سراسری

پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 99 و مطالعه کامل آن، برگه ای برداشته و آن را به 3 دسته تقسیم کنید.

قسمت اول : این قسمت را به رشته هایی اختصاص دهید که علاقه زیادی به ادامه تحصیل در آن رشته ها دارید ولی با توجه به رتبه ای که بدست آورده اید، احتمال پذیرش شما در آن رشته محل ها کم است و نام این قسمت را انتخاب های خوشبینانه قرار دهید. از آن جا که شما 150 انتخاب در انتخاب رشته کنکور سراسری خواهید داشت، حدودا 30 – 50 انتخاب خود را به انتخاب های خوشبینانه اختصاص دهید.

قسمت دوم : این قسمت را به کد رشته محل هایی اختصاص دهید که شانس قبولی نسبتا مناسبی دارید. یک سوم انتخاب هایتان و یا حتی کمی بیشتر را به این قسمت اختصاص دهید.

قسمت سوم : این قسمت را به رشته هایی اختصاص دهید که احتمال قبولی شما در آن رشته ها حتمی است و شما تنها در صورت پذیرفته نشدن در رشته محل های انتخاب خوشبینانه و واقع بینانه، حاضر به ادامه تحصیل در این رشته ها هستید و نام این قسمت را انتخاب های بدبینانه قرار دهید.

سپس در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99 به سایت سنجش مراجعه و در فرم انتخاب رشته کنکور انتخاب های خود را طبق اولویت بندی مذکور وارد کنید. در واقع ترتیب انتخاب هایتان بایستی به گونه ای باشد که علاقه شما به پذیرش در انتخاب اول بیشتر از انتخاب دوم و مثلا علاقه شما به پذیرش در انتخاب دهم بیشتر از انتخاب یازدهم باشد. در صورت تمایل جهت انجام مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری و یک انتخاب رشته عالی و بدون نقص با مشاوران ما در مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی تهران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 از طریق سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی منتشر خواهد شد. داوطلبان برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد 100 انتخاب خواهند داشت. که پیشنهاد می کنیم ترتیب چینش کد رشته محل ها در فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز طبق روشی که در پاراگراف قبلی اشاره کردیم باشد. یعنی انتخاب های خود را به 3 دسته خوشبینانه، واقع بینانه و بدبینانه تقسیم کنید. اولویت اول انتخاب های خوشبیانه و سپس به ترتیب واقع بینانه و بدبینانه را قرار دهید.


زمان انتخاب رشته کنکور تجربی 99

در رابطه با زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 99 لازم به ذکر است که طبق روال سال های گذشته، انتخاب رشته کنکور سراسری اواسط مرداد ماه و انتخاب رشته دانشگاه آزاد اواخر مرداد ماه انجام خواهد شد. البته در حال حاضر بازه زمانی انتخاب رشته به طور دقیق مشخص نشده است. به محض مشخص شدن این مطلب بروزرسانی خواهد شد. ضمنا با عضویت در کانال تلگرام کنکور نیز می توانید پیگیر آخرین اخبار مربوطه باشید.

کانال کنکور سراسری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد انتخاب رشته کنکور تجربی 99 با مشاوران مرکز تهران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن های ثابت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل
29 20 70 70 – 021

سوالات خود را در قسمت دیدگاه، با مشاوران ما در میان بگذارید…