تهران مشاوره تخصصی ترین مرکز مشاوره تحصیلی کشور که خدمات مشاوره ای کنکور، کارشناسی ارشد، دکتری، نظام وظیفه و مدارس ارائه می نماید.
تماس با تخصصی ترین مشاوران کشور
تمام روز های هفته از 8 صبح تا 12 شب
از طریق تلفن های ثابت 70702029-021

بازار کار رشته مهندسی پزشکی

بازار کار رشته مهندسی پزشکی

جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد بازار کار رشته مهندسی پزشکی با مشاوران مرکز تهران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن های ثابت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل
29 20 70 70 – 021

هر سال با نزدیک شدن به زمان انتخاب رشته کنکور سراسری داوطلبان بسیاری به دنبال تحقیق درباره بازار کار و آینده شغلی رشته های مختلف هستند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب به رشته مهندسی پزشکی بپردازیم. در این خصوص لازم به توضیح است که رشته مهندسی پزشکی یک تخصص بین رشته ای است. در واقع ترکیبی از رشته ریاضی و تجربی یا به عبارتی ترکیبی از رشته مهندسی و پزشکی است. چرا که دانشجویان این رشته کاربرد علوم مهندسی در حوزه پزشکی را با هدف تشخیص و درمان بیماری ها می آموزند. با این تفاسیر پیچیدگی و در عین حال جذابیت این رشته مشخص می شود. حال پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات کامل تر در رابطه با رشته مهندسی پزشکی، ادامه این مطلب را با دقت مطالعه فرمایید.


معرفی رشته مهندسی پزشکی

به بیان ساده مهندسی پزشکی، عبارت است از کاربرد مهندسی در علم پزشکی!

هدف از تدریس این رشته در دانشگاه ها، تربیت متخصصانی است که بتوانند با ساخت وسایل الکترونیکی به وسیله علوم مهندسی، به تشخیص و درمان بیماری ها کمک کنند. به طور کلی فارغ التحصیل رشته مهندسی پزشکی، با توجه به تخصص و گرایش انتخابی خود در حوزه های زیر مشغول به فعالیت گردد :

 • خرید و فروش تجهیزات پزشکی (واردات و صادرات)

اکثر فارغ التحصیلان رشته مهندسی پزشکی در مقطع کارشناسی معمولا وارد این حوزه می شوند. چرا که این شغل بسیار پردرآمد بوده و نیازی است که همواره در کشور وجود دارد. بنابراین بازار کار بسیار خوبی در این حوزه وجود دارد.

 • طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی

متخصص رشته مهندسی پزشکی، می تواند در حوزه ساخت و طراحی تجهیزات الکترونیکی آزمایشگاهی، طراحی و ساخت سیستم های اندازه‌گیری در حوزه پزشکی و یا در حوزه ساخت اندام مصنوعی بدن و یا در حوزه طراحی و ساخت تجهیزات مکانیکی و برقی سیستم های تصویرگر پزشکی همچون دستگاه MRI، سی تی اسکن و … فعالیت نماید. 

 • تعمیر و نصب تجهیزات پزشکی

از ان جا که دانشجویان رشته مهندسی پزشکی نحوه ساخت تجهیزات پزشکی را فرا می گیرند. حال مراکزی همچون بیمارستان ها، مراکز فیزیوتراپی و … که از این تهیزات ها استفاده می کنند، جهت راه اندازی و نصب آن ها به افراد متخصص نیاز دارند. بنابراین فارغ التحصیلان رشته مهندسی در این حوزه نیز می توانند مشغول به کار شوند.

کانال کنکور سراسری


گرایش های مقطع کارشناسی رشته مهندسی پزشکی

گرایش بیو الکتریکگرایش بیو مکانیک
گرایش مهندسی بافتگرایش ابزار دقیق در مهندسی پزشکی
گرایش مدل سازی سیستم‌ های فیزیولوژیکیگرایش مهندسی پزشکی بالینی
گرایش مهندسی ورزشگرایش پردازش تصاویر پزشکی
گرایش بیو موادگرایش مهندسی توانبخشی

توانایی های مورد نیاز مهندس پزشکی

دانشجوی رشته مهندسی پزشکی، بایستی در دروس ریاضی و فیزیک قوی باشد. علاوه بر ان بایستی دارای ذهن خلاق و ایده پرداز باشد در غیر این صورت کسب موفقیت در این رشته تقریبا غیر ممکن خواهد بود. ضمنا فعالیت در این رشته مستلزم کار با نرم افزارهای تخصصی است. بنابراین بهتر است شخصی که وارد این رشته می شود، به کار با کامپیوتر نیز علاقمند و مسلط باشد. 

از جمله نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی پزشکی عبارتند از :

 1. نرم افزار Proteus
 2. نرم افزار Pspice
 3. نرم افزار LabVIEW
 4. نرم افزار MATLAB

آینده شغلی رشته مهندسی پزشکی

داوطلبان بسیاری در تماس با مرکز مشاوره تحصیلی کنکور تهران مشاوره با تکیه بر شنیده های خود مبنی بر آینده شغلی نامناسب این رشته در ایران ابراز نگرانی می کنند. به همین دلیل لازم دانستیم بخشی را نیز در این مقاله به آینده شغلی مهندسی پزشکی اختصاص دهیم. در این خصوص لازم به ذکر است که اگر شما  تنها به مدرک کارشناسی اکتفا کنید به احتمال زیاد تنها می توانید وارد حوزه خرید و فروش تجهیزات پزشکی شوید و یا در صورت کار در شرکت های خصوصی درآمد متوسطی خواهید داشت ولی در صورت ادامه تحصیل تا مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری موفقیت های چشمگیری در بازار کار خواهید داشت. چرا که رشته مهندسی پزشکی آینده بسیار روشنی در آینده خواهد داشت. از جمله مراکزی که فارغ التحصیلان رشته مهندسی می توانند مشغول به کار شوند عبارتنداز :

 1. وزارت صنایع
 2. بیمارستان های دولتی و خصوصی
 3. شرکت ها یا کارخانه های تولید کننده انواع وسایل، تجهیزات و دستگاه های پزشکی
 4. بنیاد مستضعفان و جانبازان
 5. مرکز تحقیقات وزارت دفاع و سایر مراکز تحقیقاتی
 6. سازمان تامین اجتماعی
 7. موسسه استاندارد
 8. وزارت بهداشت
 9. وزارت فرهنگ و آموزش عالی
 10. و …

در صورت نیاز به مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور سراسری با کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی کنکورتهران مشاوره تماس حاصل فرمایید.
کانال کنکور سراسری


جهت اطلاع از بازار کار رشته های مختلف مطالعه مقالات زیر پیشنهاد می گردد:

» بازار کار رشته مامایی
» بازار کار رشته میکروبیولوژی
 
» بازار کار رشته اقتصاد
» بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر
 
جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد بازار کار رشته مهندسی پزشکی با مشاوران مرکز تهران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن های ثابت 8 صبح تا 12 شب
حتی ایام تعطیل
29 20 70 70 – 021

سوالات خود را در قسمت دیدگاه، با مشاوران ما در میان بگذارید…